info@drsharifzadeh.com

 ۰۹۳۹۲۴۴۷۵۵۱

آدرس : اصفهان – چهارباغ بالا – کوچه بهارآزادی – مجتمع بهار – واحد۲۰۲
دکتر شهزاد شریف زاده / زایمان و بارداری / واکسیناسیون در دوران بارداری و اهمیت آن
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

واکسیناسیون در دوران بارداری و اهمیت آن

یکی از نکات مهمی که در مورد بارداری وجود دارد، تزریق به موقع واکسن های بی خطر است که می تواند تا حد زیادی از بروز عفونت و بیماری ها و نیز انتقال آن ها به جنین جلوگیری کند. برخی از مادران ممکن است با اهمیت واکسیناسیون در دوران بارداری، قبل یا بعد از آن آشنا نباشند و این امری طبیعی است. چرا که باید پزشکی که تحت نظر او هستند، اطلاعات لازم و کافی در این باره را در اختیارشان قرار دهد.

این نا آگاهی به قدری جدی است که برخی از خانواده ها بر این باورند که واکسن دوره بارداری می تواند موجب آسیب رساندن به جنین و یا مادر شود. البته باید بگوییم که این نگرانی بی مورد نیست. زیرا برخی واکسن ها هستند که برای تزریق در این دوران ممنوع می باشند اما برخی دیگر که جزو واکسن ها بی خطرند، نه تنها ضرری ندارند بلکه می توانند از بروز مشکلات جدی تر برای مادر و فرزند پیشگیری نمایند.

نکته مهمی که در رابطه با تزریق واکسن در دوران بارداری باید به آن توجه کنید این است که حتما پیش از تزریق آن، با پزشک خود مشورت نمایید.

 

آیا تزریق واکسن در دوران بارداری خطرناک است؟

لازم است بدانید که تمامی واکسن ها از سوی انجمن غذا و دارو تحت بررسی شده و به صورت تخصصی تحت آزمایش قرار می گیرند. این واکسن ها از لحاظ استریل، کارایی، بی خطر بودن و … کنترل می شود. همچنین توسط مرکز مبارزه با بیماری های ایمنی نیز بررسی می شوند تا مبادا موجب بروز مشکلات جدی شوند.

تنها نکته ای که در مورد این واکسن ها اهمیت دارد این است که ممکن است برخی افراد نسبت به اجزای واکسن حساسیت نشان دهند. به عنوان مثال ممکن است به علت کشت واکسن آنفولانزا روی تخم مرغ، برخی نسبت به تزریق این نوع واکسن از خود حساسیت نشان دهند. برای پیشگیری از چنین مواردی، لازم است که فرد قبل از هرگونه اقدام، با متخصص زنان و زایمان خود مشورت نموده و با نظر او بهترین تصمیم را بگیرد.

بیشتر بخوانید
تعیین جنسیت در دوران بارداری

واکسن دوران بارداری

آیا تزریق واکسن در دوره باداری می تواند برای جنین خطرناک باشد؟

به طور کلی واکسن ها را می توان به 3 گروه تقسیم نمود:

 1. واکسن هایی که حاوی ویروس های زنده هستند.
 2. واکسن هایی که حاوی ویروس های غیر زنده و کشته شده هستند.
 3. واکسن هایی که حاوی توکسوئیدها هستند. (توکسوئید نوعی پروتئین است که ساختار شیمیایی آن تغییر پیدا کرده است، بی خطر بوده و از باکتری ها استخراج شده است.)

از میان این 3 گروه، واکسن های حاوی ویروس های زنده هستند که نباید به زنان باردار تزریق شود. زیرا این ها، واکسن هایی هستند که می توانند موجب آسیب رسانی به جنین شوند. البته ممکن است بنا به تشخیص پزشک، واکسن های خطرآفرین دیگری نیز باشند که برای جنین خطرساز بوده و نباید تزریق گردند.

بهترین زمان برای تزریق واکسن در دوران بارداری

تصمیم گیری در این باره بستگی به نوع واکسنی دارد که قرار است به مادر تزریق شود. البته اختلاف نظراتی نیز در این زمینه وجود دارند. برخی بر این هقیده اند که می توان بعضی از واکسن ها را در سه ماهه دوم یا سوم دوره بارداری به مادر تزریق نمود. در حاتلی که گروهی دیگر بر این باورند که بهترین زمان برای تزریق واکسن دوره بارداری، حداقل 3 ماه قبل تولد نوزاد است و یا بلافاصله پس از به دنیا آمدن او. بنابراین برای اطلاع دقیق در این مورد نیز لازم است که با پزشک خود در میان بگذارید.

واکسن های بی خطر دوران بارداری

برخی از واکسن های بی خطر دوران بارداری به شرح زیر هستند.

 • واکسن آنفولانزا: تزریق این واکسن می تواند از بروز خطرات جدی در دوره بارداری برای مادر پیشگیری کند. معمولا توصیه می شود که در مهر و آبان ماه که پیش از اوج شیوع بیماری است، تزریق شود. لازم است بدانید در مادرانی که شرایط حاد پزشکی دارند، احتمال ابتلا به آنفولانزا بیشتر است و از همین رو می توانند در هر دوره از بارداری این واکسن را تزریق کنند. البته لازم است قبل از هر چیز به پزشک خود اعلام نمایند.
 • واکسن هپاتیت B: این واکسن برای زنانی تزریق می شود که تست غربالگری هپاتیت B را انجام دهند و جواب تست آن ها منفی باشد. این وکسن می تواند مادر و جنین را از عفونت، در امان نگه دارد. معمولا تزریق این واکسن به خانم های شاغل و یا دارای سبک زندگی خاص توصیه می شود. چه بسیار زنانی که ممکن است به این بیماری مبتلا باشند اما از آن آگاه نباشند. نکته دیگر اینکه واکسن هپاتیت B معمولا طی 3 مرحله قبل و بعد از زایمان تزریق می شود.
 • واکسن کزاز و دیفتری: این دو واکسن باید به صورت ترکیبی باهم تزریق شوند. از آن جایی که ایمنی دائم را برای مادر و جنین ایجاد نمی کند، لازم است که حداقل هر 10 سال یک مرتبه تکرار شود. به طور کلی بهتر است واکسن ها قبل از بارداری تزریق شوند اما در صورت عدن تزریق مشکلی ندارد. تزریق واکسن کزاز و دیفتری می تواند در هر دوره از بارداری صورت گیرد اما زمان مناسب برای آن بین هفته های 27 الی 36 است.
بیشتر بخوانید
بهترین متخصص زنان در اصفهان

واکسن های ممنوعه دوره بارداری

برخی واکسن ها هستند که تزریق آن ها می تواند موجب بروز بیماری در جنین شده و یا خطراتی مانند زایمان زودرس، سقط جنین و نقص های مادرزادی را در پی داشته باشد. از همین رو تاییدیه تزریق آن ها تا کنون به طور قطعی صادر نشده است و توسطه یم شود از تزریق آن ها در دوره بارداری خودداری گردد. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 • واکسن آبله مرغان: بهترین زمان برای تزریق این واکسن، 3 ماه قبل از بارداری است. تزریق این واکسن می تواند از ابتلا به بیماری آبله مرغان جلوگیری کند. آن دسته از بانوانی که در دوره بارداری خود در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، می بایست پادتن اختصاصی آبله مرغان را دریافت نموده و نهایتا تا 4 روز پس از تماس با بیماری تزریق خود را انجام دهند.
 • واکسن فلج اطفال خوراکی و تزریقی: چه واکسن های دارای ویروس زنده و چه آن ها که حاوی ویروس های کشته شده هستند، نباید به زنان باردار تزریق شوند.
 • واکسن هپاتیت A: تا کنون تاییدیه ای مبنی بر بی خطر بودن این واکسن برای خانم های باردار صادر نشده است. بنابراین لازم است که پیش از اقدام برای تزریق، با پزشک خود مشورت نمایید.
 • واکسن سرخک، سرخچه، اوریون (MMR): خانمی که این واکسن را تزریق می کند، نباید تا 3 ماه پس از آن باردار شود. مبتلا شدن به سرخچه در سه ماهه اول بارداری می تواند خطر بروز نقایص مادرزادی را در نوزاد افزایش دهد. همچنین برای افراد مبتلا به این بیماری می توان قطع بارداری را نیز در نظر گرفت.
 • واکسن پنوموکوک و مننگوکوک (وکسن منژیت برای مسافرت حج): بی خطر بودن این واکسن نیز تا کنون مشخص نشده است. از همین رو نباید در دوران بارداری تزریق شود. البته زنانی که در معرض خطر یا مبتلا به بیماری های مزمن هستند، می توانند برای تزریق آن با پزشک خود مشورت کنند.

آیا تزریق واکسن در دوران بارداری عوارض دارد؟

تزریق هر یک از واکسن های نام برده در دوران بارداری ممکن است عوارض خفیف و موقتی داشته باشد که بد نیست راجع به آن ها اطلاعاتی داشته باشید.

 • آنفولانزا: بروز قرمزی و تورم در ناحیه نزریق شده
 • هپاتیت B: احساس درد در محل تزریق و بروز تب
 • کزاز و دیفتری: سفتی و تورم در ناحیه تزریق شده و نیز احساس تب خفیف
 • آبله مرغان: بروز راش و برآمدگی های ریز به مدت 3 هفته بعد از تزریق، احساس تب، بروز قرمزی و تورم در ناحیه تزریق شده
 • فلج اطفال خوراکی (OPV) و تزریقی (IPV) : نوع خوراکی این واکسن معمولا بدون عارضه است اما در نوع تزریقی آن شواهد نشا می دهد که عوارضی مانند بروز قرمزی و ناراحتی در محل تزریق وجود دارد.
 • هپاتیت A: احساس درد و بروز سفتی، قرمزی، سردرد و گاهی واکنش های آلرژیک شدید
 • سرخک، سرخچه، اوریون: ایجاد دانه های قرمز رنگ روی پوست، احساس درد و محدود بودن برای حرکت به مفاصل 1 الی 2 هفته بعد از تزریق، متورم شدن غده های لنفاوی گردن
 • پنوموکوک و مننگوکوک: احساس سفت شدن محل تزریق و بروز تب
بیشتر بخوانید
آیا با وجود کیست تخمدان می توان باردار شد؟

در نهایت لازم است بدانید که ممکن است برخی از واکسن ها بدون خطر باشند اما مهم است که چه زمانی تزریق شوند تا بتوانند بهترین نتیجه را بر جای بگذارند. این زمان ممکن است گاهی برای خانم های مختلف، متفاوت باشد. از همین رو حتما و حتما با پزشکی که تحت نظر او هستید مشورت کنید و از هرگونه اقدام خودسرانه برای واکسیناسیون در دوره بارداری بپرهیزید تا از خطرات احتمالی نیز در امان باشید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  0 دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  5 × 3 =

  Call Now Buttonتماس با پزشک