دکتر شهزاد شریف زاده / زایمان و بارداری / تعیین جنسیت در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تعیین جنسیت در دوران بارداری

تعیین جنسیت در دوران بارداری یکی از مهم ترین مراحلی است که مادران باردار هیجان زیادی برای آن دارند بنابراین علاقه دارند که با هر روش ممکنی که به آن ها پیشنهاد می شود به جنسیت جنین خود پی ببرند. برخی از افراد ادعا می کنند که با توجه به ویارهای دوران بارداری جنسیت مشخص خواهد شد، برخی دیگر نیز تعداد و سرعت ضربان قلب جنین را عاملی برای تشخیص جنسیت جنین معرفی می کنند. اما باید بگوییم که تمامی ادعاها کذب است و روشی قطعی برای تعیین جنسیت نمی باشد.

مطمئن ترین روش علمی که می توان با بکار گیری آن جنسیت جنین را به درستی تعیین کرد سونوگرافی است. سونوگرافی از سوی بهترین متخصص زنان انجام می شود و آن ها با مشاهده اندام های تناسلی جنین می توانند جنسیت را اعلام کنند.

بهترین زمان برای تعیین جنسیت در دوران بارداری

ماه چهارم بارداری که معادل هفته های 15 و 16 بارداری است بهترین زمان است که می توانید با مراجعه به متخصص زنان و انجام سونوگرافی جنسیت جنین خودتان را تعیین کنید. البته در مواردی که در سونوگرافی تصویر واضحی از اندام تناسلی جنین شکل نگیرد تعیین جنسیت امکان پذیر نخواهد بود تا زمانی که این تصویر واضح تر شود و یا جنین چرخش های لازم را در رحم مادر داشته باشد و امکان تصویر برداری در سونوگرافی فراهم باشد.

آلت تناسلی جنس مذکر و مونث در هفته ششم بارداری در حال شکل گیری و پیدایش فرم اصلی است. آلت تناسلی دو جنس مذکر و مونث در هفته چهاردهم مشابهت های ظاهری بسیاری دارند و به همین دلیل تعیین جنسیت بسیار دشوار خواهد بود. آلت تناسلی جنین در هفته های 16 تا 20 بارداری امکان تشخیص بهتری دارد و شانس موفقیت روند سونوگرافی در تشخیص جنسیت جنین افزایش می یابد.

تعیین جنسیت با آزمایش خون

در ماه دوم بارداری ( هفته های هشتم تا دهم بارداری) برای تعیین جنسیت آزمایش خون کاربرد دارد. با برداشت بخشی از خون مادر می توانند محتوای سلولی آن را مورد بررسی قرار دهند و جنسیت جنین را تعیین کنند. این آزمایش به عنوان یک تست ژنتیکی شناخته می شود که روند تشخیص جنسیت نیز از کروموزمی که از جنس نر یا مذکر در خون مادر وجود دارد، جنسیت جنین تعیین گردد.

بیشتر بخوانید
همه جنبه ‏های زایمان زودرس

ادعاهای کذب در زمینه تعیین جنسیت در دوران بارداری

برخی از موارد تعیین جنسیت به روش مادربزرگ ها انجام می شود که هیچ کدام از آنها بر پایه علم و دستاورد های علمی نمی باشد. برای مثال مادربزرگ ها با مشاهده تغییرات جسمانی در ناحیه صورت و بدن و رفتارهای دوران بارداری زنان تشخیص می دهند که مثلا بچه دختر است یا پسر. باید گفت حتی اگر این حدس ها و تشخیص ها نیز درست از آب در بیایند دلیل بر این نمی شود که این روش تشخیصی دقیق و مطمئن است. بنابراین باید از روش های علمی و ثابت شده استفاده کنید. سونوگرافی درصد خطایی ندارد و در صورت مشاهده آلت تناسلی می توان به طور حتمی و قطعی جنسیت جنین را در دوران بارداری تعیین کرد.

بسیاری از ادعاها و دلایلی که از سوی مادربزرگ ها مطرح می شود مبنی بر این که به کدام سمتی می خوابید، دست تان خارش دارد یا خیر، ویار چه چیزی دارید یا وضعیت معده تان چگونه است، تماماً از سوی متخصصین زنان و زایمان رد شده و هیچ مبنای علمی ندارد.

انواع روش های علمی و اثبات شده برای تعیین جنسیت در دوران بارداری

به اختصار از انواع روش هایی که مبنای علمی دارند و از سوی متخصصین در حوزه زنان و زایمان انجام می شود می توان موارد زیر را نام برد:

  • آزمایش خون
  • آمینوسنتز: این مایع را می توانند از روی پوست و از داخل رحم برداشت کنند و با آزمایش آن جنسیت جنین را تعیین کنند. البته این اقدام بعد از هفته 15 ام قابل انجام است.
  • نمونه گیری از پرز های جفتی: در این روش بخشی از بافت جفت جنین با کمک سوزنی مخصوص برداشته می شود و آزمایشات روی بافت برداشت شده از جفت جنین انجام می گردد. تعیین جنسیت با روش نمونه گیری از پرز های جفتی بعد از ماه دهم می تواند نتایج قطعی به همراه داشته باشد.
  • سونوگرافی

اگر سوالی در زمینه تعیین جنسیت جنین در دوران بارداری دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر شهزاد شریف زاده متخصص زنان و زایمان مطرح کنید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 2 =

Call Now Buttonتماس با پزشک