دکتر شهزاد شریف زاده / جراحی های زیبایی زنان / مراقبت های بعد از لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی تاثیر چشمگیری در کاهش دوران نقاهت و موفقیت نتایج جراحی دارد با اینکه این جراحی کاملا ساده و سرپایی است اما جهت بهبود زخم‌ها و رسیدن به نتایج مطلوب باید مراقبت های لازم را که شامل مراقبت از زخم، کاهش فعالیت‌های بدنی، نحوه‌ی شستشوی، انجام فعالیت‌های جنسی و غیره می شود را به درستی رعایت نمایید تا نتیجه مطلوبی را هم از عمل انجام شده دریافت نمایید تا انتهای این نوشتارهمراه ما باشید تا با این نکات مراقبتی به طور کامل آشنا شوید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

7 نکته مهم مراقبتی بعد از لابیاپلاستی

از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از لابیاپلاستی که به دریافت نتیجه مطلوب و همچنین کاهش عوارض بعد از عمل کمک می کند عبارتند از:

✳️ مراقبت از زخم‌

  • روزانه 3 بار از وازلین و یا پمادهایی که پزشک تجویز نموده است جهت مرطوب کردن ناحیه‌ی جراحی استفاده نمائید.
  • نیازی به پوشاندن ناحیه‌ی جراحی شده نیست اما اگر تمایل دارید لباس بپوشید از لباس‌های زیر نخی وگشاد استفاده کنید جهت کنترل ترشحات پس از جراحی می‌توانید از پدهای نازک بهداشتی استفاده نمائید.
  • بخیه‌هایی که در لابیاپلاستی استفاده می‌شود از نوع جذبی است بنابراین نیازی به خارج کردن آنها نیست و به تدریج جذب می‌شوند.

✳️ استحمام

 24 تا 48 ساعت پس از پایان جراحی می‌توانید یک دوش سرپایی و سریع داشته باشید و پس از آن هر چند روز یک بار دوش بگیرید. در هنگام دوش گرفتن، ناحیه‌ی لابیا را با آب و صابون معمولی شستشو دهید. هنگام شستشو از وارد آوردن هرگونه فشار به ناحیه‌ی جراحی شده خودداری نمائيد.

پس از پایان استحمام، ناحیه را به طور کامل با یک دستمال تمییز و نرم خشک نمائید سپس از پمادهای تجویز شده توسط پزشک استفاده نمائيد جهت کنترل هرگونه ترشح و جلوگیری از لک شدن لباس‌های زیر خود می‌توانید از یک پد نازک داخل لباس زیر خود استفاده نمائيد.

تا زمان بهبودی کامل برش‌ها (معمولاُ تا 4 هفته پس از جراحی در نظر گرفته می‌شود) استفاده از وان، جکوزی، سونا، شنا کردن و یا غوطه ور شدن روی آب خودداری نمائید.

✳️ استراحت

چند ساعت پس از پایان جراحی می‌توانید به منزل بازگردید اما در هفته‌های اول پس جراحی طبیعی است که افزایش خستگی و کاهش انرژی را داشته باشید؛ اکثر بیماران چند روز پس از جراحی می‌توانند فعالیت‌های روزمره‌ی خود را به تدریج آغاز نمایند.

پیش از اینکه به روال عادی زندگی خود بازگردید ابتدا باید به بدن خود زمان کافی جهت بهبودی بدهید بنابراین از بازگشت سریع به محل کار خود که می‌تواند روند بهبودی را با اختلال مواجه نماید و یا باعث طولانی‌تر شدن دوران نقاهت شود خودداری نمائید.

✳️ فعالیت‌های بدنی

دقت داشته باشید که انجام ورزش هایی شدید مثل طناب زدن، تنیس، دوچرخه سواری بعداز عمل ممنوع است چرا که منجر به ایجاد اصطحکاک در محل جراحی می شود از همین رو باید فعالیت های خود را تا مدتی محدود کنید تا با مشکلی بعد از عمل مواجه نشوید.

جدول زیر فعالیت‌های بدنی پس از لابیاپلاستی عبارتند از:

  • هفته‌ی اول: پیاده روی‌های سبک در داخل خانه
  • هفته دوم: پیاده روی‌های کوتاه در اطراف محل سکونت
  • هفته چهارم: انجام فعالیت های سبک ورزشی
  • هفته‌ی ششم: پس از 6 هفته می‌توانید تمام فعالیت‌های روزانه را شروع نمائيد.

✳️ رابطه‌ی جنسی

حداقل تا 4 هفته پس از لابیاپلاستی از رابطه‌ی جنسی پرهیز نمائيد؛ بعد از گذشت این مدت در صورتی که پزشک تائید نماید که بهبود زخم ها با موفقیت انجام شده است می‌توانید به تدریج فعالیت‌های جنسی را آغاز نمائيد.

✳️ مصرف داروها

داروهایی که پس از جراحی لابیاپلاستی تجویز می‌شوند شامل داروهای آنتی بیوتیک، مسکن و پمادهای موضعی است تمام این داروها را طبق دستورالعملی که توسط پزشک ارائه شده است مصرف نمائيد.

از مصرف خودسرانه‌ی هرگونه دارو، پماد، ژل و یا لوسیونی که توسط پزشک تجویز نشده است خودداری نمائید.

✳️ کاهش تورم و کبودی

کمپرس یخ می‌تواند در کاهش تورم و کبودی پس از جراحی مفید باشد. یک پارچه‌ی تمییز و نرم را دور کیسه‌ی یخ بکشید، سپس کیسه‌ی یخ را  به مدت 10 دقیقه روی محل جراحی قرار دهید این مراحل را روزانه چند بار تکرار نمائيد تا میزان تورم و کبودی‌های پس از جراحی کاهش پیدا نماید.

تمامی موارد ذکر شده در جلسه مشاوره با دکتر شهزاد شریف زاده بهترین متخصص زنان در اصفهان به طور کامل به شما توضیح داده می شود جهت تعیین نوبت با شماره 03136206093 تماس حاصل نمایید.

در نهایت….

در انتها مراقبت های بعد از لابیاپلاستی که شامل استراحت، مراقبت از زخم، مصرف دارو،عدم انجام فعالیت ورزشی و …. می شود به دریافت نتیجه مطلوب بعد از عمل و کوتاه تر شدن دوره نقاهت بسیار کمک می کند. شما عزیزان می توانید در بخش انتهایی این مقاله یعنی نظرات سوالات خود را در مورد این موضوع مطرح نمایید.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =

تماس با پزشک