دکتر شهزاد شریف زاده / زایمان و بارداری / بستن لوله برای جلوگیری از بارداری
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

بستن لوله برای جلوگیری از بارداری

بستن لوله ها یک روش جراحی است که به طور دائم از بارداری جلوگیری می کند. همچنین به‌عنوان «بسته شدن لوله‌ها» شناخته می‌شود و شامل بریدن یا انسداد لوله‌های فالوپ است. این مانع از حرکت تخمک از تخمدان به رحم می شود، بنابراین لقاح و لانه گزینی امکان پذیر نیست.

روش بستن لوله ها

بستن لوله ها یک جراحی نسبتا ساده است. این کار را می توان در هر زمانی انجام داد، از جمله بلافاصله پس از زایمان، و بسیاری از زنان ترجیح می دهند آن را به عنوان بخشی از عمل سزارین انجام دهند.

در طول جراحی بستن لوله ها، بیهوشی عمومی یا بلوک نخاعی انجام می شود. اگر این عمل بخشی از سزارین نباشد، جراح دو برش کوچک شکمی ایجاد می‌کند و دوربین کوچکی را که در انتهای لوله‌ای به نام لاپاراسکوپ نصب شده است، قرار می‌دهد. سپس شکم با گاز باد می شود و امکان دید و دسترسی بیشتر را فراهم می کند. سپس جراح هر یک از لوله‌های فالوپ را بریده یا سوزانده و آنها را می‌بندد.

شکل دیگری از بستن لوله ها “روش انسداد لوله های هیستروسکوپی” نامیده می شود و نیازی به بیهوشی ندارد و می توان آن را در کلینیک به صورت سرپایی انجام داد. روش انسداد لوله هیستروسکوپی از طریق دهانه رحم انجام می شود و شامل قرار دادن سیم پیچ ها در داخل لوله های فالوپ به جای بریدن یا سوزاندن آنها است.

بیشتر بخوانید: ایا با وجود کیست تخمدان میتوان حامله شد

بهبودی پس از عمل پس از بستن لوله

پس از بستن لوله‌های رحم، زنان معمولاً می‌توانند در همان روز جراحی به خانه بروند. با این حال، اثرات بیهوشی به یکی از اعضای خانواده یا دوستان برای کمک به رانندگی و مستقر کردن بیمار در خانه نیاز دارد.

در روزهای پس از بستن لوله ها، بسیار مهم است که به بدن زمان داده شود تا بهبود یابد. اغلب برخی از دردهای موضعی شکم در اطراف برش ها وجود دارد که پزشک ممکن است داروهای مسکن تجویز کند و برخی از زنان ممکن است گرفتگی، سرگیجه، خستگی، نفخ، گاز گرفتگی یا درد شانه را تجربه کنند.

زنان در صورت داشتن دمای 100.4 درجه فارنهایت یا بیشتر، در صورت احساس درد و یا خونریزی یا ترشح از محل برش که 12 ساعت پس از عمل ادامه یا افزایش می یابد، یا اگر دچار غش می شوند، باید با پزشک خود تماس بگیرند.

زنان می‌توانند تقریباً بلافاصله پس از جراحی به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهند، مگر اینکه عوامل دیگری مانند نیاز به بهبودی پس از سزارین وجود داشته باشد، اما اگر بستن لوله‌ها همراه با زایمان انجام شود، نباید به مدت بستری در بیمارستان اضافه شود. بلند کردن اجسام سنگین و رابطه جنسی باید دو تا سه هفته پس از جراحی به تعویق بیفتد تا از بهبودی کامل اطمینان حاصل شود.

اگر لوله‌ها با استفاده از روش لاپاراسکوپی بسته شده باشند، نیازی به آزمایش‌های بیشتر برای اطمینان از اثربخشی نیست و زنان می‌توانند فوراً به سایر اشکال کنترل بارداری پایان دهند. با این حال، اگر لوله ها از طریق انسداد لوله های هیستروسکوپی بسته شده بودند، زنان باید به مدت سه ماه از داروهای ضد بارداری استفاده کنند. پس از سه ماه آزمایشی به نام هیستروسالپنگوگرام، مؤثر بودن عمل جراحی را تایید می کند.

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا

مزایا و معایب بستن لوله ها

بستن لوله ها یک جراحی رایج و کم خطر است که کنترل بارداری دائمی را فراهم می کند. برای زنانی که مطمئن هستند می‌خواهند از بارداری‌های بعدی جلوگیری کنند، تقریباً 95 تا 99 درصد مؤثر است، اگرچه نرخ‌ها بسته به نوع جراحی انجام شده متفاوت است. بستن لوله ها همچنین دارای مزایای اضافی در کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان است. به همین دلیل، برخی از زنان با سابقه سرطان تخمدان ممکن است بستن لوله های خود را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر این بیماری انتخاب کنند.

بستن لوله ها برای زنانی که کاملا مطمئن نیستند که می خواهند از بارداری آینده جلوگیری کنند، توصیه نمی شود. در برخی موارد، بستن لوله ها توانایی بارداری را به طور دائم از بین میبرد و نرخ حاملگی اغلب کاهش می یابد و لقاح آزمایشگاهی (IVF) ممکن است ضروری باشد. همچنین افزایش جزئی حاملگی خارج رحمی پس از بستن لوله ها وجود دارد و این روش در برابر بیماری های مقاربتی (STD) محافظت نمی کند.

مزایا و معایب بستن لوله ها
مزایا و معایب بستن لوله ها

بستن لوله ها شکل مناسبی از عقیم سازی برای همه نیست. زنانی که قبلاً جراحی‌های شکمی، دیابت یا چاق بوده‌اند، در معرض خطر بیشتری از عوارض مربوط به بسته شدن لوله‌هایشان هستند. زنان باید گزینه های خود را با پزشک در میان بگذارند تا تصمیم بگیرند که آیا جراحی برای آنها مناسب است یا خیر.

یک عارضه نسبتا نادر اما جدی بستن لوله ها، وضعیتی به نام سندرم پس از بستن لوله ها (PTLS) است. PTLS زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به تخمدان‌ها در حین عمل بستن لوله‌ها آسیب ببیند. نتیجه PTLS کاهش قابل توجهی در تولید هورمون های استروژن و پروژسترون است. این می تواند اثرات ماندگاری بر سلامتی داشته باشد، از جمله علائمی مشابه علائم یائسگی. به نظر می رسد زنان در 20 سالگی نسبت به زنانی که در دهه 30 و 40 سالگی بستن لوله های رحمی دارند در معرض خطر بیشتری برای PTLS هستند.

عوارض جانبی بستن لوله ها

بسیاری از زنان ممکن است نگران عوارض جانبی پس از بستن لوله ها باشند. به طور کلی، این موارد نادر هستند یا نشان داده شده است که به مسائلی غیر از جراحی مرتبط هستند.

حاملگی های ناخواسته و خارج از رحمحاملگی یا شکست در بستن لوله ها، یکی از عوارض جانبی ناخواسته بالقوه این روش است. زنانی که لوله هایشان بسته شده اند کمی بیشتر از سایر زنان در معرض حاملگی خارج رحمی یا لوله ای هستند. مطالعات نشان می دهد که تقریباً از هر 200 زن یک زن پس از بستن لوله های خود حاملگی را تجربه می کند. از این تعداد، کمتر از هفت مورد از هر 1000 حاملگی خارج از رحم خواهد بود، اما این تعداد هنوز از میزان حاملگی خارج از رحم در زنانی که لوله های خود را نبسته اند، بیشتر است. تحقیقات انجام شده و منتشر شده در سال 2015 نشان داد که حاملگی تنها در 143 از 10685 زن مورد مطالعه (1.33%) اتفاق افتاده است. زنانی که زیر 30 سال سن داشتند، در هنگام انجام این روش، میزان شکست بالاتری داشتند.
سندرم پس از بستن لوله ها (PTLS)سندرم پس از بستن لوله ها (PTLS) مجموعه ای از علائم گزارش شده است که شامل قاعدگی های سنگین یا از دست رفته، مشکلات هورمونی یا مشکلاتی است که ممکن است شبیه یائسگی باشد. وجود آن همچنان در میان پزشکان و محققان بحث برانگیز است. زنانی که PTLS را گزارش می‌کنند عوارض جانبی مانند گرگرفتگی، قاعدگی‌های سنگین، نوسانات خلقی، اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب، خستگی، “مه” ذهنی یا سردرگمی، و خشکی واژن و غیره را فهرست می‌کنند. برخی از پزشکان احساس می کنند که از دست دادن جریان خون به لوله های فالوپ قطع شده مربوط است، در حالی که برخی دیگر پیشنهاد می کنند زنانی که قبل از جراحی از قرص های ضد بارداری استفاده می کردند، ممکن است بیشتر به PTLS مبتلا شوند. آنها به جای نتیجه عمل جراحی، علائمی را از توقف پیشگیری از بارداری تجربه می کنند. دکتر استفان ال. کورسون، استاد دانشگاه توماس جفرسون و مؤسسه زنان در فیلادلفیا، مطالعه‌ای را انجام داد که سطح هورمون‌ها را در زنانی که بستن لوله‌های رحمی داشتند با زنانی که جراحی نکرده بودند، مقایسه کرد. او هیچ تفاوت قابل توجهی در سطوح هورمونی گروه ها پیدا نکرد که نشان می دهد هیچ آسیبی به تخمدان ها در اثر جراحی بستن لوله ها وجود ندارد. مطالعات دیگر، از جمله یک مورد توسط انجمن آمریکایی پزشکی تولید مثل، نیز در حمایت از وجود PTLS شکست خورده است.
هیسترکتومییکی دیگر از عوارض جانبی که ممکن است برای زنان نگران کننده باشد، ارتباط گزارش شده بین بستن لوله ها و خطر هیسترکتومی است. مطالعات بالینی منتشر شده در مجله زنان و زایمان نشان می دهد که افزایش آماری کمی در هیسترکتومی در زنان عقیم شده در ایالات متحده وجود دارد. محققان فرض کردند که این به دلیل آستانه پایین زنانی که لوله های خود را بسته اند، برای تمایل به انجام هیسترکتومی به جای وجود عوامل دیگر است. پزشکان اشاره می کنند، “برای زنانی که قبل از 30 سالگی لوله های خود را بسته اند، یک اثر بیولوژیکی قابل قبول بستن لوله ها بر خطر هیسترکتومی بعید است.
سرطان تخمدان یا سینهزنانی که به بستن لوله های رحمی فکر می کنند ممکن است نگران افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان یا سرطان سینه یا افزایش خطر ابتلا به سایر بیماری ها باشند. با این حال، بررسی مشارکتی در واقع شاهد کاهش نرخ سرطان تخمدان در بیمارانی که تحت عمل جراحی بستن لوله‌ها قرار گرفتند و هیچ ارتباطی بین سرطان سینه و بستن لوله‌ها مشاهده نشد. نرخ بیماری التهابی لگن در زنانی که لوله هایشان بسته شده بود نیز کاهش یافت. زمانی که P.I.D. آبسه‌ها اتفاق می‌افتند، تعداد کمتری از بیمارانی که لوله های خود را بسته اند، برای درمان نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند.
پشیمانی از بستن لوله هاپشیمانی شاید یکی از عوارض جانبی بستن لوله ها باشد که بیشتر در بین زنان و پزشکان آنها قبل از جراحی مورد بحث قرار گرفته است. بر اساس گزارش پزشکان، عوامل رایج مرتبط با پشیمانی شامل یک بیمار جوان و رویدادهای غیرقابل پیش بینی زندگی است. فشار همسران، پزشکان، بستگان و دیگران نیز بر اینکه آیا یک زن از تصمیم خود برای کنترل بارداری دائمی از طریق بستن لوله های رحمی پشیمان می شود، تأثیر می گذارد.

بستن لوله در مقابل وازکتومی

معادل مردانه بستن لوله، وازکتومی است. در وازکتومی، مجرای دفران بریده می شود و از آزاد شدن اسپرم جلوگیری می کند. مانند بستن لوله ها، وازکتومی شکل دائمی عقیم سازی است. وازکتومی یک روش پزشکی بی خطر با دوره نقاهت تنها چند روز است. 99 درصد در پیشگیری از بارداری موثر است و عوارض جنسی ندارد. با این حال، مانند بستن لوله ها در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند.

در ایالات متحده، بستن لوله ها شایع تر از وازکتومی است. با این حال، وازکتومی‌ها معمولاً ارزان‌تر از بستن لوله‌ها هستند و حتی عوارض کمتری دارند.

افرادی که در یک رابطه متعهد هستند و مطمئن هستند که نمی خواهند در آینده بچه دار شوند، باید مزایا و معایب بستن لوله ها یا وازکتومی را در نظر بگیرند. خطرات برای هر فرد و سابقه پزشکی شخصی او باید به دقت در نظر گرفته شود.

انتخاب بستن لوله ها

انتخاب بستن لوله ها یک تصمیم شخصی است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. برای زنانی که مطمئن هستند نمی‌خواهند در آینده بچه دار شوند و می‌خواهند کنترل کاملی بر سلامت باروری خود داشته باشند، بستن لوله‌ها یک گزینه مطمئن و مؤثر است.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

تماس با پزشک