info@drsharifzadeh.com

 ۰۹۳۹۲۴۴۷۵۵۱

آدرس : اصفهان – چهارباغ بالا – کوچه بهارآزادی – مجتمع بهار – واحد۲۰۲
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

دو قلوزایی

دو قلوزایی

شاید یکی از بهترین اتفاقاتی که می تواند برای یک خانم رخ دهد این باشد که بارداری دو قلوهایی را تجربه کند که قرار است همزمان به دنیا بیایند.

این اتفاق با تمامی سختی ها و شرایط خاصی را که برای زنان پیش می آورد از سوی زنانی که تجربه چنین موقعیتی را داشته اند بسیار شیرین و خاص گزارش شده است.

زنانی که دوقلوزایی داشته اند مسائلی را مطرح می کنند مبنی بر اینکه در عین اینکه آن ها خوش حال از این موضوع بودند ولی می دانستند که شرایط آن ها دو برابر حالت عادی می تواند برایشان حساس باشد و آنان باید مراقبت های بیشتری از خود و جنین هایشان داشته باشند.

در ادامه بسیاری از مطالب و موضوعاتی که در زمینه دو قلو زایی وجود دارد را  در بخش های مجزا و مختلفی خواهیم آورد.

دوقلوزایی

دو قلو زایی برای چه زنانی احتمال بیشتری دارد؟

واقعیتی که وجود دارد این است که زنانی که دوقلو زایی را تجربه می کنند بسته به شرایط مختلف این اتفاق برایشان رخ خواهد داد.

برای مثال:

 1. سابقه ژنتیکی و وراثتی در زنان

زنانی که در سابقه خانوادگی خودشان دوقلوزایی وجود دارد تا حد زیادی احتمال دوقلوزایی در اینان افزایش خواهد داشت.

در واقع مشاهده شده است که دوقلوزایی گاها در یک خانواده یا یک قومیت بسیار زیاد است. همین امر تاییدی بر تاثیر ژن ها و سوابق خانوادگی بر بروز دوقلو زایی است.

 1. وزن زیاد

یکی از عواملی که مشاهده است این است که زنانی که وزن زیادی دارند نسبت به زنانی که وزنی پایین دارند احتمال اینکه دوقلو باردار شوند بسیار بیشتر است.

 1. قد بلندی

از دیگر عامل هایی که می توان بر دوقلو زایی موثر دانست قد بلند زنان است. این مساله حاصل پژوهش هایی است که انجام شده است و در طی آن مشاهده شده است که زنان با قد بلند بیشتر از دیگران دوقلو باردار شده اند.

 1. افزایش سن بارداری

از دیگر مسائلی که  در خصوص دوقلو زایی مطرح می شود این است که زنان هرچقدر که سن بارداری شان افزاش پیدا کند احتمال اینکه دوقلو باردار شوند بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید
تاثیر کرونا ویروس بر زنان باردار و شیرده

درواقع زنانی که افزایش سن دارند با افزایش هورمون رشد فولیکول مواجه می شوند این هورمون تاثیر مستقیمی بر تخمدان دارد. در نتیجه ی تاثیر پذیری تخمدان ها از هورمون محرک رشد فولیکول، تخمک های بیشتری از تخمدان آزاد می شوند. تخمک بیشتر یعنی افزایش احتمال بارداری دو قلو.

 1. تجربه دوقلو زایی در زنان

زنی که یکبار دوقلوزایی داشته است احتمال اینکه در بارداری های بعدی اش هم دوقلو زایی داشته باشد افزایش می یابد.

تمامی این مواردی که گفته می شود دلایلی است که به طور طبیعی در زنان وجود دارد و سبب می شود که دوقلو زایی رخ دهد.

علل خارجی در دوقلوزایی زنان

عواملی دیگر وجود دارد که می تواند در دوقلو زایی زنان تاثیر گذار باشد. این عوامل هیچ ارتباطی با شرایط بالینی زنان و نیز شرایط خانوادگی زنان ندارد بلکه عللی بیرونی محسوب می شوند.

 • استفاده ازبرخی قرص ها

زنانی که پیش از دوران بارداری شان ار قرص های اسید فولیک استفاده می کنند تا حد زیادی بر احتمال دوقلوزایی خود می افزایند.

 • روش های لقاح مصنوعی

در مورادی که زنان از طرق مصنوعی و روش های کمک بارداری، باردار می شوند احتمال اینکه دوقلو باردار شوند بیشتر می شود.

 • مصرف قرص های پروژسترون

یکی از دیگر قرص هایی که احتمال بارداری دوقلویی را افزایش خواهد داد قرص های پروژسترون هستند. این قرص ها تا حد زیادی می توان در افزایش تخمک گذاری و نیز بارداری دوقلویی تاثیر داشته باشد.

مراقبت های هنگام بارداری دو قلو ها

یکی از مهم ترین نکاتی که باید مورد نظر داشته باشید این است که زنان زمانی که باردار می شوند به طور عادی مراقبت های ویژه ای را باید داشته باشند. حال اگر زنی دو جنین را در رحم خود پرورش دهد در این صورت باید مراقبت های بیشتری را اعمال کند تا خطری جان جنین ها را تهدید نکند .

به همین جهت تمامی حساسیت ها باید دو برابر شود.البته این مساله بدین معنا نیست که نگرانی یا اضطراب به خود راه دهید  و تصور داشته باشید که بسیار شرایط پیچیده و سختی را پشت سر می گذارید. شما به راحتی می توانید با مراقبت هایی که از سوی بهترین متخصص زنان، زایمان، نازایی دریافت می کنید بسیاری از شرایطی که در آن هستید را به راحتی مدیریت و کنترل کنید.

بیشتر بخوانید
زایمان طبیعی در اصفهان

از جمله این مراقبت ها این است که:

 • تغذیه و رژیم غذایی مناسب

 رفتارهای غذایی مادران یکی از مهم ترین عواملی است که در صورتی که به درستی انجام شود می تواند تاثیرات زیادی را در سلامت مادر و جنین ها داشته باشد. مادرانی که پرخوری می کنند در صورتی که با اضافه وزن مواجه شوند در بسیاری از موارد با زایمان زود رس روبرو خواهد بود. زایمان زود رس خصوصا هنگامی که زنان دوقلو باردار هستند بسیار شرایط سخت و پیچیده ای را فراهم می کند. از همین رو برای جلوگیری از این عارضه باید رفتار غذایی و رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیرید.

 • انجام فعالیت های ورزشی

فعالیت های حرکتی و کششی یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند وضعیت جسمی زنان باردار را برای بارداری اماده کند.

 • مراقبت و تحت نظر بودن زیر نظر یک پزشک متخصص زنان و زایمان

معاینات و توصیه های بهترین متخصص زنان می تواند تا حد زیادی شما را با وضعیت جسمی تان آشنا سازد و تمامی توصیه های لازم را به شما گفته می شود. هر نوع رفتاری که می تواند موجب آسیب به خودتان یا جنین تان شود تا حد زیادی می تواند از طریق پزشک جراح، متخصص زنان، زایمان، نازایی به شما یادآوری شود تا از انجام انها پرهیز کنید. 

شما کاربران گرامی  برای دریافت مشاوره و درمان مشکلات خود با  دکتر شهزاد شریف زاده  جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی و جراح  زیبایی زنان در اصفهان  که با ارائه خدمات و تکنیک های بروز در مسائل خدمات مربوط به مسائل و مشکلات جنسی و رفع نواقص و ایرادات ناحیه تناسلی بانوان می پردازد،می توانید با شماره های ۰۹۳۹۲۴۴۷۵۵۱-۰۳۱۳۶۲۰۶۰۹۳ جهت نوبت دهی تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید. 

نتیجه گیری

در این نوشتار در دو بخش اصلی تمامی عواملی که زمینه ساز دوقلو زایی می شوند را مطرح ساختیم و در انتها از مراقبت های ضروری در هنگام بارداری دوقلویی مطالبی مهم مطرح شد.

امیدواریم که تمامی اطلاعات ارائه شده بتواند تا حد زیادی در زمینه دوقلو زایی و مسائل مربوط به آن شما را کمک کند.

بیشتر بخوانید
تعیین جنسیت در دوران بارداری

*  شما کاربران گرامی ساکن شهر تاریخی و زیبای اصفهان اگر به دنبال بهترین متخصص زنان در اصفهان وهمچمین بهترین دکتر جراحی زیبایی زنان در اصفهان می گردید ما به شما لینک های مربوطه را پیشنهاد می نماییم.

با تشکر از گروه سایت دکتر شهزاد شریف زاده متخصص زنان وزایمان و جراح زیبایی زنان در اصفهان

آخرین دیدگاه‌ها

  مقالات مرتبط
  پرسش و پاسخ تکمیلی

  سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

  0 دیدگاه
  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یک × چهار =

  Call Now Buttonتماس با پزشک