دکتر شهزاد شریف زاده / زایمان و بارداری / همه جنبه ‏های زایمان زودرس
۷ دقیقه

همه جنبه ‏های زایمان زودرس

زایمان زودرس Preterm delivery یکی از نگرانی های مادران باردار است. نوزادان زودرس که پیش از موعد به دنیا آمده اند، نسبت به دگیر نوزادان دارای مشکلاتی هستند که بهترین متخصص زنان با توجه به دانشی که دارد، می تواند از آن پیشگیری کند. در این مقاله قصد داریم در خصوص اینکه زایمان زودرس چیست، علت و عوارض و بهترین روش برای زایمان پیش از موعد مطالبی را شرح دهیم.

زایمان زودرس چیست؟

روند معمول یک بارداری به طور عادی در حد 40 هفته به طول می ‏انجامد. جنین بعد از گذشت 37 هفته به صورت کامل و رسیده درمی ‏آید و اصطلاحا به آن ترم گفته می ‏شود. اگر نوزادی پیش از 37 ماهگی به دنیا بیاید این زایمان از نوع زودرس است و کودک با عنوان نارس اطلاق می‏شود. به صورت کلی نوزادانی که پس از 32 هفته به دنیا می‏آیند، شانس خوبی برای زنده‏ ماندن دارد و عموما پس از تولد با انجام مراقبت‏های خاص پزشکی به رشد خود ادامه داده و بدون مشکل به زندگی خود ادامه دهند.

با توجه به پیشرفت روز افزون علم پزشکی شانس زنده ماندن حتی برای نوزادانی که با تعداد هفته‏های خیلی کم بارداری به دنیا می‏آیند نیز بالاست. با این حال شانس خطراتی مانند فلج و مشکلات مغزی و اختلالات یادگیری در این نوزادان قابل توجه است. به طور کلی، نوزادانی که با هفته‏ های بارداری بالا مانند 34 تا 36 هفته به دنیا می‏آیند به واسطه کامل شدن بسیاری از سیستم و اجزای حیاتی بدن شانس بسیار بالایی در زنده‏ ماندن و سلامت کامل دارند. چرا که ریه ‏های آنها بهتر شکل گرفته و راحت‏تر می‏ توانند تنفس کنند و به علاوه توانایی مکیدن و تغذیه خوبی دارند.

مادران باردار نباید نگرانی در خصوص زایمان زودرس داشته باشند. با رعایت درست توصیه‏ های پزشک خود، مراجعه مجدد به پزشک، سونوگرافی و آزمایش‏های مرتب می‏توان از بروز هر مشکلی برای نوزاد خودداری کرد. مراقبت ‏های دوران بارداری و مراجعه مکرر به پزشک و ماما می‏تواند از بروز هرگونه مشکل در بارداری جلوگیری کند.

در چه شرایطی ممکن است زایمان زودرس اتفاق بیفتد؟

زایمان زودرس یک مسئله رایج در بین مادران باردار نیست و به طور کلی نباید نگرانی در خصوص آن وجود داشته باشد. در یک دسته بندی کلی میتوان عوامل وراثتی و عوامل مربوط به سبک زندگی را ایجاد کننده زایمان زودرس دانست. در دسته عوامل وراثتی می‏توان به سابقه زایمان زودرس در زایمان‏ های پیشین و یا در اطرافیان نزدیک فرد اشاره نمود. از دیگر عوامل که به صورت وراثتی و ژنتیکی در بدن مادر وجود دارند می‏توان به کشش بیش از حد رحم مادر که عموما در زایمان‏ های چندقلویی رخ می‏ دهد، اشاره کرد. به علاوه ضعف و یا کوتاهی دهانه رحم، خونریزی شدید، اختلالات خاص رحم، پارگی زودرس کیسه آب هم در این دسته جا می‏ گیرند. از سوی دیگر درگیری رحم فرد با عفونت نیز می‏تواند باعث بروز زایمان زودرس شود.

نوزادان نارس در معرض برخی بیماری‏ های خطرناک هستند که البته با پیشرفت علم ریسک بسیاری از خطراتی جدی برای این نوزادارن کاهش یافته است.

در دسته دیگر، عوامل مربوط به زندگی فرد نیز در زایمان پیش از موعد موثر است. نکاتی کاربردی و اصولی مانند فقر مالی و یا عاطفی مادر، سیگار کشیدن مادر و یا اطرافیان نزدیک او، بارداری به روش های خاص مانند IVF و مشکلات روانی خاص و ضربه خوردن شکم در این دسته قرار می گیرد. یک نکته جالب این است که برخی مادران با مشکلات روانی روبرو می‏شوند و در طی آن مداوم فکر می‏کنند که اگر کودک آنها به دنیا بیاید نسبت به زمانی که در شکم آنهاست در امنیت بالاتری قرار خواهند داشت یا خیر. تحقیقات نشان می‏دهد که این حالت روحی و روانی باعث می‏شود این مادران به نسبت بالاتری با زایمان زودرس روبرو می‏شوند.

پیشگیری و علت زایمان زودرس

در نهایت این مسائل فقط بیان کننده شانس زایمان زودرس هستند و ممکن است فردی با داشتن تعداد زیادی از این عوامل با زایمان زودرس روبرو نشود و مادر دیگری با داشتن یکی از این عوامل با زایمان زودرس مواجه شود. بنابراین عوامل نام برده شده، قطعی نیستند.

چه افرادی بیشتر در معرض زایمان زودرس هستند؟

مهم‏ترین نکته برای مراقبت هرچه بیشتر از جنین در دوران بارداری و کم کردن ریسک خطر زایمان زودرس، ارتباط مداوم با پزشک معالج و عمل به تمامی دستورات اوست. لازم است تا میزان رشد جنین و موقعیت بدنی او به طور مکرر بررسی شود. پیش از بارداری لازم است تا بیماری‏های مادر همگی کنترل و بررسی شود و در هنگام بارداری نیز شرایط تغذیه سالم و مناسب برای مادر فراهم باشد.

در دوران طلایی بارداری مصرف خودسرانه دارو ممنوع است در صورت بروز درد و مشکل در هر قسمتی از بدن پیش از مصرف دارو در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. حتی در مصرف داروهای گیاهی هم باید احتیاط کرد و لازم است همگی زیر نظر و با اطلاع و اجازه پزشک مصرف شود. رژیم غذایی و وزن مادر باید کنترل شود. مصرف زیاد مواد قندی و چاقی و اضافه وزن افراطی بسیار خطرناک است و باید به طور کامل کنترل شود. کشیدن سیگار و یا هرگونه مواد مخدر برای مادر و جنین خطرناک است و باید مادر و اطرافیان نزدیک او از انجام این دسته کارها خودداری کنند.

در مواردی که مادر تحت شرایط ناراحتی شدید و یا افسردگی قرار گرفت باید به سرعت به مشاور و پزشک روانشناس مراجعه کند و تحت نظر باشد. در این موارد نقش حمایتی همسر بسیار مهم است. یکی از موارد حائز اهمیت موارد عفونت دهان است که باید پیش از اقدام به بارداری برطرف شود، در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی را در حین بارداری برای مادر به وجود آورد.

میزان سلامت جنین بعد از زایمان زودرس چقدر است؟

مقایسه دست یک فرد بالغ با جثه یک نوزاد نارس

به طور کلی زنده ماندن جنین وابسته به میزان شکل‏ گیری اندام‏ های حیاتی او دارد. جنین‏‏ هایی که با 22 هفته بارداری و یا کمتر به دنیا می‏ آیند، به علت اینکه بسیاری از اندام‏ های ضروری او شکل نگرفته و یا قادر به انجام فعالیت نیستند شانس زنده ماندن کمتری دارند. در مورد بقیه نوزادانی که با 23 و یا 24 هفته بارداری به دنیا می‏آیند وابسته به وزن آنها در هنگام تولد شانس زنده ماند متفاوت خواهد بود. پس هرچه سن بارداری بالاتر باشد احتمال زنده ماندن جنین بالاتر است. البته در این موارد باید توجه داشت که با پیشرفت علم روز به روز احتمال زنده ماندن نوزادان نارس بالاتر رفته است. در هر شرایط شیر مادر بهترین تغذیه برای یک نوزاد است. در این موارد نیز به کودکان نارس عموما از شیر مادر خود با روش‏های مختلف که رایج ‏ترین آن استفاده از یک لوله بین بینی و معده کودک است که شرایط رشد و نمو کودک را فراهم خواهد ساخت.

یک نوزاد نارس امروزه و با پیشرفت روزافزون علم شانس بالایی برای زنده ماندن دارد.

بهترین روش زایمان برای زایمان زودرس چیست؟

در هنگامی که احتمال زایمان زودرس بالا است و مادر مجبور به زایمان پیش از موعد است، دیگر برای مادر امکان انتخاب بین زایمان طبیعی و زایمان سزارین وجود ندارد. و به هر حال باید جنین با کمک روش سزارین به صورت سریع و بدون آسیب به نقاط مختلف مغزی او به علت کم شدن اکسیژن، به دنیا بیاید. در این موارد بهتر است با پزشک معالج خود مشورت و نهایت تلاش را در زمینه کمک حداکثری به جنین خود بکنید. دکتر شهرزاد شریف زاده یکی از پزشکان حاذق در اصفهان که می‏تواند به شما در زمینه انواع بارداری و به ویژه ترس از زایمان زودرس و مراقبت‏های پس از آن و در جین بارداری کمک کند.

اگر سوالی در زمیه زایمان زودرس و راه های پیشگیری از آن دارید، می توانید با دکتر شهزاد شریف زاده متخصص زنان و زایمان و ناباروری در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را مطرح نمایید.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

تماس با پزشک