دکتر شهزاد شریف زاده / زایمان و بارداری / زایمان طبیعی بعد از سزارین (VBAC)
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

زایمان طبیعی بعد از سزارین (VBAC)

سزارین می تواند یک عمل جراحی عالی هم برای مادر و هم برای نوزاد باشد. اما با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که چرا زایمان طبیعی در صورت امکان به سزارین ترجیح داده می شود. زنان زیادی توانایی این را دارند که زایمان طبیعی را پس از سزارین (VBAC) انجام دهند، با این حال، بازهم عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند نشان دهد که مادر مناسب انجام VBAC است و یا خیر.

فواید و عوارض زایمان طبیعی بعد از سزارین

تقریباً یک سوم از نوزاد هایی که به دنیا می‌آیند، سزارین می‌شوند. میزان موفقیت VBAC ها بین 60 تا 80 درصد است. معمولاً VBAC  خطرات کمتری نسبت به سزارین مکرر دارد و می‌تواند زمان بهبودی کوتاه‌تری و بستری شدن در بیمارستان و شانس بیشتری برای شیردهی موفق داشته باشد. اگر قصد دارید فرزندان بیشتری داشته باشید، داشتن یک VBAC موفق خطر مشکلات جفتی مرتبط با سزارین های متعدد را نیز کاهش می دهد.

با این حال، شرایطی وجود دارد که منجر به سزارین اورژانسی می شود، اغلب قبل از نزدیک شدن به زمان زایمان آزمایشاتی را مادر انجام می‌دهد که ممکن است در این آزمایشات VBAC خطرناک تر از سزارین باشد و نیاز باشد که مادر سزارین اورژانسی انجام دهد. سزارین اورژانسی خطر پارگی رحم را به همراه دارد که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. این خطر کم است و در حدود 1 درصد از زنانی که بعد از سزارین اقدام به زایمان طبیعی می کنند، رخ می دهد.

فواید و خطرات زایمان طبیعی بعد از سزارین
فواید و خطرات زایمان طبیعی بعد از سزارین

بیشتر بخوانید: زایمان زودرس

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا زایمان طبیعی بعد از سزارین برای شما مناسب است یا خیر

اگر علاقه مند به انجام زایمان طبیعی پس از سزارین هستید، با یک متخصص زنان و زایمان جلسه مشاوره ترتیب دهید و تمامی سوالات خود را از او بپرسید تا با دانش و علمی که دارد تمامی نگرانی های شما را برطرف کند. خطرات بین افراد متفاوت است، بنابراین قبل از تصمیم گیری، باید با ارائه دهنده مراقبت خود صحبت کنید تا خطرات خاص خود را ارزیابی کنید تا تصمیمی آگاهانه بگیرید. موفقیت آمیز بودن VBAC بستگی زیادی به دلیل سزارین اولیه شما دارد.

اگر حداقل یک بار زایمان طبیعی قبل از سزارین داشته باشید، بیش از 18 ماه از سزارین گذشته باشد و اگر هیچ مشکل مامایی مانند جفت سرراهی یا فیبروم نداشته باشید که می تواند زایمان طبیعی را خطرناک کند، شانس شما برای موفقیت آمیز بودن VBAC به طور قابل توجهی بهبود می یابد. . اگر بیش از 34 سال سن دارید، اضافه وزن دارید، کودک شما بزرگ است و اگر بیش از 40 هفته از بارداری شما گذشته باشد، احتمال موفقیت شما در VBAC ممکن است کمتر باشد.

آماده شدن برای  زایمان طبیعی بعد از سزارین

راه های مختلفی برای افزایش شانس موفقیت آمیز VBAC وجود دارد. به طور کلی، هر چه شما بدن سالم تری داشته باشید، احتمال زایمان طبیعی برایتان بیشتر است.

ابتدا باید در مورد مدیریت وزن هوشیار باشید. نوزادان بزرگ معمولاً زایمان طولانی مدت دارند و خطر سزارین را افزایش می دهد. دستیابی به افزایش وزن سالم و تغذیه سالم می تواند به شما کمک کند از دیابت بارداری جلوگیری کنید و رشد کودک خود را در مسیر درست نگه دارید. هنگامی که برای VBAC آماده می‌شوید، داشتن یک تاریخ دقیق نیز مهم است تا پیش‌بینی اندازه قابل اعتماد باشد. سونوگرافی اولیه بهترین راه برای تعیین تاریخ دقیق بارداری و تاریخ زایمان است.

مهم است که فشار خون خود را پایین نگه دارید. فشار خون بالا می تواند شانس شما را برای سزارین افزایش دهد. فعال ماندن و ورزش کردن هر روز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. از همین رو انجام ورزش هایی که مخصوص افراد باردار است می‌تواند برایتان کمک کننده باشد.

ورزش همچنین می تواند به کاهش استرس کمک کند. آیا ترس عاملی بود که به اولین سزارین شما منجر شد؟ تکنیک های تمدد اعصاب را امتحان کنید، که می تواند به شما کمک کند در طول زایمان آرام بمانید. مهم است که صبور باشید و انتظارات را رها کنید. هرچه آرامتر باشید، احتمال زایمان طولانی مدت کمتر و احتمال بیشتری برای رسیدن به VBAC وجود دارد.

آماده شدن برای VBAC در طول بارداری

مهم است که سعی کنید در صورت امکان از القاء اجتناب کنید. القاء خطر سزارین را افزایش می دهد. اجازه دهید بدن شما با سرعت خودش حرکت کند مگر اینکه نیاز پزشکی وجود داشته باشد.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

تماس با پزشک