دکتر شهزاد شریف زاده / بیماری و مشکلات زنان / آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

از یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی می‌توان به زگیل تناسلی اشاره کرد. تقریباً همه افراد فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود حداقل به یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، آلوده می شوند، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود.

زگیل تناسلی، یکی از رایج ترین بیماری هایی است که از طریق مقاربت جنسی و تماس پوستی با فرد مبتلا منتقل می شود و افراد زیادی را درگیر خود کرده است. شیوع این بیماری در خانم ها و آقایان برابر است و به شدت مسری است. عامل ایجاد زگیل تناسلی، ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی می باشد که می تواند به صورت زائده های گوشتی و برجسته روی ناحیه تناسلی فرد ایجاد شده و مشکلات زیادی از جمله سوزش، درد و خارش را ایجاد نماید. با وجود اینکه شایع ترین راه انتقال این بیماری از طریق رابطه جنسی است، اما از طریق تماس پوستی مانند استفاده از تیغ آلوده به ویروس به صورت مشترک یا رفتن به سونا نیز ممکن است منتقل شود.

زگیل تناسلی معمولا بافت های مرطوب ناحیه تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهد. آنها می توانند مانند برجستگی های کوچک و گوشتی به نظر برسند یا ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند و چند زگیل در یک ناحیه کوچک تجمع کنند. در بسیاری از موارد، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که ممکن است قابل مشاهده نباشند.

برخی از گونه های HPV تناسلی می توانند تنها باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث ایجاد سرطان شوند. واکسن ها می توانند به محافظت در برابر گونه های خاصی از HPV تناسلی کمک کنند.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟ در این مقاله قصد داریم درباره زگیل تناسلی اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه با ما همراه باشید…

زگیل-تناسلی

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی، بیماری عفونی و بسیار مسری است که با برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به سرعت منتقل می شود. متاسفانه سن شیوع این بیماری بسیار کم شده و به حدود 12 سال رسیده است. زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی، مقعد و حتی دهان (در صورت که رابطه جنسی دهانی انجام شود) ایجاد می شود. زگیل ها ممکن است بعد از چند هفته یا تا چند ماه پس از تماس با شخص آلوده بروز کنند. این بیماری با تبخال تناسلی تفاوت دارد و تشخیص آن توسط متخصص زنان انجام می شود.

علائم زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ممکن است هیچ علامتی را در فرد مبتلا ایجاد نکند و فرد از بیماری خود مطلع نشود. برخی از افراد نیز با وجود مشاهده علائم به دلیل اینکه از نوع بیماری خود اطلاع ندارند اقدام به درمان نمی کنند و این امر می تواند باعث بروز مشکلات جدی در آن ها شود. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، نشانه های بیماری سریع تر خود را نشان می دهد. به همین دلیل مشاهده هر گونه علائم غیرعادی و مشکوک به زگیل تناسلی سریعا به بهترین متخصص زنان و زایمان جهت تشخیص و درمان مراجعه کنید.

در زنان، زگیل تناسلی می‌تواند بر روی دیواره‌های واژن، ناحیه بین واژن و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. در مردان، ممکن است در نوک یا بدنه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند.

اگر فردی با فرد مبتلا تماس جنسی دهانی داشته باشد، زگیل تناسلی می‌تواند در دهان یا گلوی آن فرد ایجاد شود.

از علائم و نشانه های زگیل تناسلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاهده زائده های گوشتی برجسته، برآمده و سفت در اطراف واژن و مقعد
 • تورم های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما
 • زائده ها ممکن است خوشه ای یا پراکنده باشند (شکلی شبیه گل کلم که توسط چندین زگیل نزدیک به هم ایجاد می شود)
 • زائده های اغلب به رنگ پوست یا تیره تر و روشن تر از رنک پوست
 • ایجاد رطوبت در ناحیه زگیل ها
 • خارش یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی شما
 • خونریزی در هنگام مقاربت

زگیل تناسلی می تواند آنقدر کوچک و مسطح باشد که نامرئی غیر قابل دیدن باشد و یا به ندرت، زگیل تناسلی می تواند با اندازه های بزرگ در فردی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارد، ایجاد و تکثیر شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

هر زمان که شما و یا همسرتان احساس برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی خود کردید فورا به یک متخصص مراجعه کنید.

علل ایجاد زگیل تناسلی

در اصل چیزی که باعث ایجاد زگیل می شود، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. بیش از 30 نوع از HPV وجود دارد که هر کدام به طور جداگانه هم نیز می‌توانند بر ناحیه تناسلی تأثیر بگذارند و آن قسمت درگیر کنند.

به طور معمول زگیل تناسلی همیشه از طریق تماس جنسی منتقل می شود. همچنین برای سرایت عفونت به شریک جنسی خود، لازم نیست زگیل شما حتما قابل مشاهده باشد، برخی افراد دارای زگیل تناسلی هستند اما هنوز خود نمی‌دانند.

عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی می باشد که بیش از 100 نوع از آن وجود دارد که 40 نوع آن می تواند منجر به زگیل تناسلی شود. زگیل تناسلی ممکن است در اثر عوامل زیر ایجاد شود:

 • رابطه جنسی با فرد مبتلا
 • تماس با ترشحات جنسی فرد آلوده
 • تماس با لباس و حوله آلوده
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن
 • انتقال از مادر به جنین

عوامل موثر

اکثر افرادی که رابطه جنسی با شریک خود دارند در برخی مواقع مبتلا به HPV تناسلی خواهند شد. عواملی که می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند عبارت‌اند از:

 • عدم استفاده از کاندوم هنگام برقراری رابطه جنسی
 • داشتن چندین شریک جنسی
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با شخصی که شما هیچ اطلاعاتی از سابقه جنسی او ندارید
 • داشتن رابطه جنسی در سنین پایین
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف، مانند HIV یا داروهای پیوند عضو

عوارض

از عوارض عفونت HPV می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرطان: عفونت HPV تناسلی می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود. انواع خاصی از HPV نیز وجود دارد که می‌تواند باعث سرطان های فرج، مقعد، آلت تناسلی و دهان و گلو شود.

عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی شود، اما برای زنان واجب است که به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند، به ویژه آنهایی که به انواع پرخطر HPV آلوده شده اند.

مشکلات دوران بارداری: به ندرت در دوران بارداری، زگیل می تواند بزرگ شود اما اگر این اتفاق بی‌افتد، ادرار کردن را دشوار می کند. زگیل روی دیواره واژن می‌تواند مانع کشش بافت های واژن در هنگام زایمان شود. افرادی که دارای زگیل های بزرگ روی فرج یا واژن هستند ممکن است در هنگام زایمان خونریزی کنند.

به ندرت، نوزادی که از مادری مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، دچار زگیل در گلو می شود. اما اگر متولد شود ممکن است برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی نیاز باشد نوزاد را جراحی کنند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

پیشگیری-از-زگیل-تناسلی

شما می‌توانید با محدود کردن تعداد شرکای جنسی و واکسینه شدن از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کنید. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی بهترین روش برای پیشگیری است، اما لزوما از شما در برابر زگیل تناسلی محافظت نمی کند. پس برای اطمینان بیشتر واکسینه شوید.

واکسیناسیون

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) واکسیناسیون روتین HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می‌کند، اگرچه می‌توان این واکسن را در سن 9 سالگی انجام داد.

برای دختران و پسران بهتر است که واکسن را قبل از اولین تماس جنسی بزنند.

CDC اکنون توصیه می کند که همه کودکان 11 و 12 ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله حداقل شش ماه دریافت کنند، در برنامه قبلی افراد باید سه دوز دریافت می‌کردند. نوجوانان 9 و 10 ساله و نوجوانان 13 و 14 ساله نیز می توانند واکسیناسیون را در برنامه به روز شده دو دوز دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که برنامه دو دوز برای کودکان زیر 15 سال موثر می‌باشد.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که بعد ها در سنین 15 تا 26 سالگی واکسن را دریافت می کنند، باید سه دوز از واکسن را بزنند.

CDC اکنون توصیه می کند تمامی افراد تا سن 26 سالگی که هنوز واکسینه نشده اند، واکسیناسیون HPV را هر چه سریع تر انجام دهند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً تأیید کرده است مردان و زنانی که بین 9 تا 45 سال سن دارند می‌توانند از Gardasil 9 استفاده کنند. اگر در سنین 27 تا 45 سال هستید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا او توصیه می کند واکسن HPV را دریافت کنید یا خیر.

تزریق واکسن گارداسیل قبل از برقراری اولین رابطه جنسی در پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی بسیار موثر می باشد. این واکسن در سه نوبت و با فاصله سه ماه تزریق می شود.

به دلیل اینکه عدم کنترل و درمان بیماری زگیل تناسلی می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی مانند سرطان دهانه رحم شود، باید حتما توجه داشته باشید که برای پیشگیری از این بیماری از رابطه جنسی محافظت نشده و داشتن شرکای جنسی متعدد باید خودداری شود. استفاده از کاندوم با این که به طور قطعی از بروز زگیل تناسلی جلوگیری نمی کند اما ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. همچنین نباید از لوازم بهداشتی مانند تیغ و لیف به صورت مشترک استفاده کرد، به دلیل اینکه این بیماری نه تنها با رابطه جنسی بلکه با تماس پوستی نیز به راحتی منتقل می شود.

تشخیص زگیل تناسلی

دکتر متخصص زنان برای تشخیص زگیل تناسلی در ابتدا معاینه انجام می شود و زگیل و زائده ها را مورد بررسی قرار می دهد. زگیل های تناسلی به راحتی توسط پزشک قابل تشخیص است. چنانچه علائمی در بدن فرد وجود نداشته باشد، پزشک بخش هایی از ناحیه تناسلی که پنهان می باشد مانند داخل واژن و دهانه رحم را توسط دستگاه معاینه می کند. از روش های دیگری مانند نمونه برداری از ترشحات واژن، آزمایش خون و تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی نیز استفاده می شود.

آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد اما در صورت مشاهده علائم باید سریعا به متخصص زنان مراجعه کنید تا سریعا تحت درمان قرار بگیرید. زیرا درمان به موقع زگیل تناسلی می تواند از بروز سرطان جلوگیری نماید. درمان این بیماری با توجه به وضعیت، اندازه و محل ایجاد ضایعات انجام می شود. از درمان هایی که برای زگیل تناسلی انجام می شود عبارتند از: دارو، محلول، پماد، کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل هت، لیزر درمانی، عمل جراحی، سوزاندن یا الکتروکوتر و …

تا زمانی که درگیر بیماری زگیل تناسلی هستید باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کرده و از دستکاری و مرطوب نگه داشتن ضایعات خودداری کنید.

کلام آخر

زگیل تناسلی ممکن است به صورت بیماری خاموش در بدن فرد مبتلا باقی بماند و به دلیل عدم آگاهی از بیماری شریک جنسی خود را نیز مبتلا کند. تزریق واکسن گارداسیل و رعایت بهداشت و عدم برقراری رابطه جنسی با افراد متعدد می تواند تاثیر قابل توجهی در پیشگیری از این بیماری داشته باشد. مراجعه به موقع به متخصص زنام و زایمان می تواند از پیشرفت بیماری و بروز سرطان رحم پیشگیری نماید.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. واکسن گارداسیل رو برای پیشگیری باید بزنیم؟ یا اگر دچار زگیل تناسلی هم شده باشیم میتونیم بزنیم؟

  پاسخ
  • سلام اگر دچار زگیل تناسلی شده باشید، واکسن دیگر تاثیری ندارد

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + دوازده =

تماس با پزشک