۶ دقیقه

سقط مکرر جنین

به بارداری ناموفق پیاپی در نیمه اول بارداری ( قبل ازهفته بیستم ) که دو بار یا بیشتر رخ بدهد، سقط مکرر جنین  (RPL) گفته می شود. سقط به معنای مرگ جنین در رحم مادر، قبل از هفته بیستم بارداری می باشد زمانی که جنین کمتر از 500 گرم وزن داشته باشد. سقط جنین ممکن است یک بار در بارداری رخ بدهد که سقط منفرد نام دارد. اما اگر مادر، بطورمتوالی در بارداری هایش، بیشتر از دوبارجنین خود را از دست بدهد سقط مکرر جنین رخ داده و می بایست آزمایشاتی تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان انجام شود که مشخص کند علت آن چیست و درمان آغاز شود. ممکن است سقط مکرر، اولیه باشد که هیچ گاه بارداری موفق اتفاق نیفتاده باشد یا ثانویه باشد که بعد از یک بار بارداری موفق و تولد نوزاد سقط تکرارشوند رخ بدهد. در این مقاله قصد داریم علت و عواملی که در سقط جنین موثر هستند را شرح دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

علت سقط مکرر جنین چیست؟

اگر سقط جنین به صورت ناخواسته رخ بدهد و سه سقط متوالی در سه ماهه اول بارداری و یا دو سقط متوالی که یکی از آن ها در سه ماهه اول ویکی از آن ها در سه ماهه دوم بارداری رخ بدهد، سقط جنین مکرر اتفاق افتاده است. سقط مکرر جنین می تواند علت های مختلفی داشته باشد.عوامل ژنتیکی، ایمونولوژیک، هورمونی، محیطی، آناتومیک، عفونی، ترومبوفیلی های ارثی و سن بالا و بیماری های زمینه ای مادر یا مصرف سیگار، الکل، مواد مخدر، بودن در معرض عوامل شیمیایی مانند سموم، اشعه که باعث تغییرات هورمونی در زمان بارداری می شود. و اختلال در انعقاد خون می تواند در سقط مکرر جنین موثر باشد. گاهی ممکن است چند عامل در سقط مکرر جنین دخیل باشند.

سقط مکرر جنین

باید خاطر نشان کرد که سقط مکرر جنین به عنوان یک سندروم شناخته می شود و حدود 50 درصد از سقط های مکرر جنین بدون علت می باشند. سقط مکرر جنین سبب درد، دلسردی و احساس ناامیدی در مادر می شود پس باید علت آن به درستی شناسایی شود و تحت درمان قرار بگیرد.

عوامل موثر در سقط مکرر جنین

در اینجا به توضیح برخی عوامل موثر در سقط مکرر جنین می پردازیم:

عوامل ژنتیکی :

علت سقط مکرر جنین، ممکن است مربوط به جنین یا مادر باشد. عوامل ژنتیکی و مشکلات کوروموزومی در جنین یکی از دلایل سقط مکرر می باشد.عوامل ژنتیکی باعث سقط پی در پی جنین بیشتر در ماه های اولیه بارداری هنگامی که طول جنین کمتر از 30 سانتی متر می باشد می شوند.

مهم ترین علت اختلالات کوروموزومی در جنین هایی که سقط شده اند،اختلالات تعدادی کوروموزومی است. از عوامل ژنتیکی در بروز سقط مکرر جنین اختلالات مادرزادی رحم مانند چسبندگی رحم، رحم قوسی، نارسایی دهانه رحم، رحم تک شاخ، دوشاخ و… غیره می باشد. رحم دیواره دار یکی از اختلالات مادرزادی رحم است که در سقط مکرر جنین تاثیر بسیار زیادی دارد.

عوامل ایمونولوژیک :

دلایل ایمونولوژیک که مربوط به سیستم ایمنی بدن است از شایع ترین عوامل بروز سقط پیاپی جنین می باشد. سیستم ایمنی بدن باید با جنینی که در رحم مادر شکل گرفته تطبیق پیدا کند و توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی شود.اگر در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد شود و جنین را به عنوان غریبه ای داخل بدن شناسایی کند، سیستم ایمنی به جنین حمله می کند و او راپس می زند و سبب می شود که سقط جنین رخ بدهد .این اتفاق ممکن است پس از لانه گزینی و باردار شدن مادر انجام شود یا امکان دارد در همان مرحله لانه گزینی رخ دهد. آنتی ژن های جنین باید توسط سیستم ایمنی مادر شناسایی شود. پاسخ ایمونولوژیک نادرست به آنتی ژن ها توسط سیستم ایمنی بدن سبب بروز سقط مکرر می شود.

70 درصد از سقط های مکرر جنین که بدون علت هستند ریشه در مشکلات ایمونولوژیک دارند. سقط هایی که علت ایمونولوژیک دارند بیشتر در هفته دهم به بالای بارداری رخ می دهند. نقص سیستم ایمنی بدن در سه ماهه اول بارداری نقش بسیار موثری در سقط جنین دارد و در سه ماهه دوم اثرش کمتر می شود و در سه ماهه سوم می توان گفت که سیستم ایمنی بدن نقشی در سقط جنین ایفا نمی کند.

عوامل ایمونولوژیک سقط مکرر جنین تا حدی توسط درمان دارویی قابل درمان است. از داروهایی که در درمان آن موثر است می توان به آسپرین، هپارین، پردنیزون، ویتامین D یا تزریق ایمونوگلوبولین وریدی، لنفوسیت تراپی و تحریک سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

اختلالات هورمونی :

این اختلالات باعث می شود که تولید هورمون پروژسترون در تخمدان کاهش پیدا کند تولید پروژسترون در 2 ماهه اول بارداری در حفظ بارداری و عدم ایجاد سقط جنین بسیار موثر است.علت این اختلال کیفیت پایین تخمک می باشد.

مبتلا بودن مادر به سندروم پلی کیستیک تخمدان که باعث تنبلی تخمدان می شود می تواند باعث سقط مکرر جنین شود. برخی بیماری های هورمونی نظیر کم کاری تیروئید به علت اختلال در تخمک گذاری می تواند سبب سقط جنین شود.

اختلال در انعقاد خون :

زمانی که خون مادر، بیش از حالت طبیعی لخته بشود در بارداری سبب ایجاد لخته های ریز در رگ هایی که خون رسانی به رحم می کنند، می شود و باعث ایجاد سقط جنین می شود.

تغذیه چه تاثیری بر سقط مکرر دارد؟

معمولا لاغری بیش از حد یا چاقی بیش از حد یکی از عوامل موثر در سقط مکرر جنین است. اما عامل بسیار موثرتر چربی های دور شکمی است که می تواند باعث سقط جنین شود. اضافه وزن بر تخمدان آندومتر تاثیر می گذارد و کیفیت تخمدان را کاهش می دهد که باعث تاثیر بر رشد جنین می شود. طبق تحقیقات کمبود ویتامین B9 و فولیک اسید نیز باعث سقط جنین می شود که توصیه می شود برای کاهش احتمال سقط جنین، قبل از بارداری آزمایشات لازم انجام شود و ویتامین های موردنیاز به صورت مرتب مصرف شوند. مصرف بیش از حد کافئین که در چای، قهوه، برخی شکلات ها و… وجود دارد نیز باعث سقط مکرر جنین می شود. از مصرف نوشیدنی های الکلی نیز به شدت پرهیز کنید.

اگر سوالی در زمینهتشخیص، علت و عوامل موثر بر سقط کرر جنین دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر شهزاد شریف زاده متخصص زنان و زایمان مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =

تماس با پزشک