دکتر شهزاد شریف زاده / زایمان و بارداری / علائم سندرم تونل کارپال در بارداری
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

علائم سندرم تونل کارپال در بارداری

بارداری ممکن است گاهی اوقات ناراحت کننده باشد. ممکن است با حالت تهوع صبحگاهی، سوزش سر دل، یا ورم مچ پا مواجه باشید. اما درد، بی حسی و گزگز در دست ها و مچ دست ها چطور؟ اگر این علائم را دارید، ممکن است سندرم تونل کارپال (CTS) باشد.

CTS یک ناراحتی شایع بارداری است که اغلب درباره آن چیزی نمی شنوید. در اینجا آنچه باید در مورد علل، علائم و درمان تونل کارپال در بارداری بدانید آمده است.

سندرم تونل کارپال چیست؟

سندرم تونل کارپال وضعیتی است که عصب مچ دست شما به نام عصب مدیان را تحت تاثیر قرار می دهد. اعصاب سیگنال هایی را از مغز به بدن و بدن شما به مغز می فرستند. آنها مسئول حرکات بدن و توانایی لمس و احساس احساسات هستند. عصب میانی از بازو تا دست شما پایین می رود. مچ دست را از ناحیه باریکی به نام تونل کارپال عبور می دهد.

تونل کارپال از یک رباط و گروهی از استخوان های کوچک دست به نام استخوان های کارپال تشکیل شده است. اگر هنگام عبور از این فضای تنگ، چیزی به عصب میانی فشار بیاورد یا به آن فشار بیاورد، می تواند علائم سندرم تونل کارپال را ایجاد کند.

سندرم تونل کارپال
سندرم تونل کارپال

تونل کارپال در بارداری

سندرم تونل کارپال ممکن است آزاردهنده یا حتی کمی دردناک باشد، اما در دوران بارداری به عنوان یک وضعیت پزشکی جدی در نظر گرفته نمی شود. احتمال اینکه در اواخر بارداری در مادرانی که برای اولین بار بالای 30 سال سن دارند، گزارش شود. اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا را نیز افزایش می دهد. همچنین، اگر در یک بارداری دچار آن شوید، احتمال بازگشت مجدد آن در بارداری بعدی بیشتر است

تصور می شود بیش از 60 درصد از زنان در دوران بارداری علائم تونل کارپال را تجربه می کنند. یک مطالعه نشان داد که میانگین شروع بارداری در حدود هفته ۱۸ بارداری است. بیشتر اوقات خفیف و قابل تحمل است. با این حال، تقریباً برای 10٪ از زنان باردار، می تواند دردناک باشد و در خواب و زندگی روزمره اختلال ایجاد کند.

علل

در دوران بارداری، بدن دچار تغییرات فیزیکی و هورمونی زیادی می شود که می تواند منجر به تورم در بدن شود. هنگامی که مایع اضافی باعث تورم در مچ دست می شود، به عصب مدیان فشار وارد می کند و باعث علائم تونل کارپال می شود. برخی از علل مرتبط با بارداری CTS عبارتند از:

افزایش وزن بیش از حد

دیابت بارداری

باردار با بیش از یک نوزاد

احتباس آب

تونل کارپال نیز می تواند در دوران بارداری به دلیل مسائلی که به بارداری مرتبط نیستند ایجاد شود. اینها شامل آرتریت روماتوئید، آسیب به مچ دست یا حرکات مکرر دست مانند تایپ کردن روی صفحه کلید است.

علائم

علائم تونل کارپال می‌تواند در هر زمانی ظاهر شود، اما در سه ماهه دوم یا سوم بارداری شایع‌تر است. شما می توانید CTS را در هر دو دست دریافت کنید، اما دست غالب شما ممکن است علائم بیشتری را نشان دهد زیرا بیشتر از آن استفاده می کنید. علائم تونل کارپال عبارتند از:

 • احساس سوزش در دست و بازوی شما
 • دست و پا چلفتی با دست و انداختن اشیا
 • احساس می کنید دست شما به خواب می رود
 • بی حسی در قسمتی از دست نزدیک شست
 • بی حسی در انگشتان شست، اشاره و انگشتان میانی
 • درد در دست، مچ دست و ساعد
 • سوزن و سوزن در انگشتان و دستان شما
 • همچنین ممکن است درد در آرنج، بازو، شانه و گردن وجود داشته باشد
 • ضعف هنگام تلاش برای گرفتن اشیا

تونل کارپال در شب

تونل کارپال می تواند باعث درد مچ دست در شب شود و شما را از خواب بیدار کند. در حالی که خواب هستید، مچ دست شما می تواند به سمت بالا یا پایین خم شود و روی عصب فشار بیاورد. اگر هنگام بیدار شدن از خواب دستان خود را تکان دهید، معمولاً احساس بهتری خواهید داشت. آتل مچ دست نیز می تواند کمک کند، زیرا مچ دست شما را در هنگام خواب صاف نگه می دارد و فشار روی عصب را کاهش می دهد.

تشخیص

اگر علائم تونل کارپال را تجربه می کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک به علائم شما گوش می دهد و دست ها و مچ های شما را برای بررسی تورم و درد معاینه می کند. پزشک می‌تواند آزمایش‌های ساده‌ای را برای بررسی میزان احساس خوب و وجود ضعف در عضلات کف دست یا انگشتان انجام دهد. این تست ها عبارتند از:

تست فشرده سازی دورکان

پزشک با انگشتان شست خود عصب میانی را فشار می دهد تا درد یا گزگز را بررسی کند.

آزمایش فالن

پزشک از شما می‌خواهد ساعد خود را با آرنج خمیده به سمت بالا نگه دارید و به مچ دست خود اجازه دهید تا به طور طبیعی توسط نیروی گرانش خم شود، یا هر دو مچ دست خود را به سمت پایین خم کنید و پشت دست‌هایتان را لمس کنید و روی هم فشار دهید تا ببینید. اگر احساس سوزش، سوزن سوزن شدن یا بی حسی دارید.

تست تینل

پزشک به آرامی روی عصب ضربه می زند تا ببیند آیا در انگشتان خود احساس سوزن سوزن شدن می کنید یا خیر.

پزشکان از آزمایش‌های دیگری برای تشخیص CTS استفاده می‌کنند، اما احتمال انجام آن‌ها در دوران بارداری وجود ندارد. با این حال، اگر علائم شما پس از تولد فرزندتان از بین نرود، ممکن است موارد زیر را داشته باشید:

 • آزمایش الکترومیوگرافی (EMG)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • سونوگرافی
 • اشعه ایکس

درمان

درمان تونل کارپال در دوران بارداری به این بستگی دارد که CTS چگونه بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد و چقدر می توانید آن را تحمل کنید. در موارد خفیف، پزشک ممکن است اطلاعات و گزینه های درمانی را برای تسکین علائم به شما ارائه دهد.

موارد شدید شایع نیستند، اما هنگامی که بروز می کنند، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص مغز و اعصاب متخصص در اعصاب یا یک پزشک ارتوپد متخصص در استخوان ها و عضلات ارجاع دهد.

در حالی که باردار هستید، باید هر کاری که می توانید برای مدیریت و تحمل علائم CTS انجام دهید. اگر بتوانید بقیه دوران بارداری خود را پشت سر بگذارید، پس از زایمان باید خیلی بهتر شود. احتمالا پزشکتان به شما توصیه خواهد کرد:

 • یک جای کیبورد برای پشتیبانی از مچ دست هنگام تایپ کردن یا کار با رایانه خریداری نمایید.
 • محل درد را نه سرد نگه دارید و نه خیلی گرم.
 • تا حد امکان از حرکات تکراری دست خودداری کنید زیرا حرکات تکراری به درد شما می‌افزاید.
 • برای کمک به تخلیه مایع از ناحیه، بازوهایتان را بالا ببرید.
 • از یخ استفاده کنید.
 • محل درد را ماساژ دهید.
 • استفاده از بریس هایی به نام مچ اسپلینت برای نگه داشتن مچ در وضعیت بی حرکت به خصوص در شب.
 • فیزیوتراپی انجام دهید.
 • اگر شغلی دارید که نیاز به تایپ کردن، نوشتن یا استفاده از دست دارند، اغلب اوقات استراحت کنید.
 • مصرف تایلنول (استامینوفن) یا یک داروی مسکن که برای استفاده در دوران بارداری بی خطر است.
 • طب سوزنی یا یوگا را امتحان کنید.
 • استفاده از تمرینات تقویتی ملایم انگشت و دست.
 • اگر علائم شدید باشد، داروهای استروئیدی که مستقیماً با یک سوزن در ناحیه تونل کارپال تزریق می‌شوند ممکن است به تسکین درد و تورم کمک کند.

درمان بعد از زایمان

هنگامی که کودک شما متولد می شود، علائم CTS ممکن است به تدریج به خودی خود بهتر شوند زیرا سطح مایعات و هورمون ها به حالت عادی باز می گردد. زمان اغلب بهترین درمان برای علائم سندرم تونل کارپال مرتبط با بارداری است. در جلسات بعدی به صحبت در مورد آن با پزشک خود ادامه دهید. اگر علائم شما در هفته‌ها و ماه‌ها پس از زایمان بهبود نیافت، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

داروهای ضد التهابی می توانند به کاهش درد و تورم کمک کنند. در دوران بارداری، نباید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند موترین و ادویل (ایبوپروفن) استفاده کنید، مگر اینکه توسط پزشکتان تجویز شده باشد. اما، می توانید با پزشک خود در مورد استفاده از آنها پس از زایمان صحبت کنید. دیورتیک ها می توانند به دفع مایعات اضافی از بدن از طریق ادرار کمک کنند.

ادامه فیزیوتراپی یا کاردرمانی در صورت نیاز

تزریق استروئید

جراحی به ندرت مورد نیاز است اما در صورت لزوم در دسترس است.

CTS و شیردهی

علائم تونل کارپال پس از زایمان از بین می روند، اما ممکن است با شیردهی ادامه پیدا کنند. برخی از زنان در دوران بارداری از CTS رنج نمی برند، فقط چند هفته پس از زایمان در دوران شیردهی علائم شروع می شود.

درمان تونل کارپال در دوران شیردهی شامل آگاهی از وضعیت دست خود هنگام نگه داشتن و شیر دادن به نوزاد است (از خم نگه داشتن مچ دست خودداری کنید)، استفاده از آتل دست، استراحت تا حد امکان، مصرف قرص های آب برای ترشح مایعات از بدن، و تزریق استروئید در صورت لزوم تونل کارپال مربوط به شیردهی معمولاً با درمان یا پس از از شیر گرفتن کودک برطرف می شود.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. اگر این علائم کم و محدود باشه باز هم در دوران بارداری نیاز به درمان هست؟

  پاسخ
  • سلام اگر علایم سندرم کارپال تونل برای بیمار قابل تحمل هست نیاز به درمان در بارداری نیست.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − چهار =

تماس با پزشک