دکتر شهزاد شریف زاده / بیماری و مشکلات زنان / هر آنچه که درباره واکسن گارداسیل باید بدانید…
۶ دقیقه

هر آنچه که درباره واکسن گارداسیل باید بدانید…

واکسن گارداسیل، واکسنی است که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی طراحی شده است. ویروس پاپیلومای انسانی که عامل زگیل تناسلی است در صورتی که درمان نشود ممکن است بیماری های جدی تری مانند سرطان را به دنبال داشته باشد. این واکسن کمک زیادی می‌کند که شیوع ویروس در جمعیت کاهش یابد. اما در رابطه با دریافت این واکسن نگرانی های وجود دارند. در این مقاله با عنوان «واکسن گارداسیل» به بررسی موضوعی کلیدی می‌پردازیم که درمانی نسبتا جدید در جامعه امروزی است. این محتوا شامل بررسی کامل این موضوع است. هدف از نگارش این مقاله، آگاهی بخشی به افرادی است که می‌خواهند برای دریافت واکسن گارداسیل اقدام کنند و به دنبال آگاهی در این باره هستند. در این مقاله قصد داریم به شفاف سازی موضوع گارداسیل بپردازیم، با ما همراه باشید…

 

چه افرادی کاندیدای مناسب دریافت واکسن گارداسیل هستند؟

طبق بیانات سازمان کنترل و مقابله با بیماری ها، تمام نوجوانان 11 تا 12 ساله اعم از دختر و پسر باید واکسن گارداسیل را دریافت کنند. تزریق واکسن به افراد در این سن ضمن محافظت از آنها در برابر ابتلا به زگیل تناسلی، احتمال ابتلای آنها به سرطان های مرتبط در مراحل بعدی زندگی کاهش می‌دهد. اما اگر فردی این سن را پشت سر گذاشته و واکسن دریافت نکرده، جای نگرانی نیست زیرا تا 26 سال می‌تواند واکسینه شود.

چه کسی کاندیدای مناسب واکسن گارداسیل نیست؟

واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی‌شود. البته این ممنوعیت، مطلق نیست و ممکن است افرادی که بالای 26 سال سن دارند، با نظر پزشک تصمیم به دریافت واکسن گارداسیل بگیرند. این قضیه ایرادی ندارد اما لازم است بدانید واکسیناسیون در این سن فایده کمتری دارد. به علاوه به زنان باردار توصیه می‌شود که تا حد امکان از زدن این واکسن خودداری کنند. با مراجعه به بهترین متخصص زنان راهنمایی های لازم در این زمینه انجام می شود.

چند دوز واکسن گارداسیل برای ایمنی کامل نیاز است؟

تعداد دوز مورد نیاز برای شکل گیری چرخه کامل ایمنی در بدن، به سن افراد بستگی دارد. اگر کودکان در سنین 11 تا 12 سالگی تحت واکسیناسیون قرار بگیرند، تنها با دریافت دو دوز واکسن، ایمنی در بدن آنها ایجاد می‌شود. فاصله بین دو دوز واکسیناسیون باید 6 الی 12 ماه باشد. حتی اگر فرد تا 14 سالگی برای واکسن زدن اقدام کند، دو دوز برای او کافی است. اما در افراد بالای 14 سال یعنی رنج سنی 15 تا 26، به سه دوز واکسن HPV برای تشکیل ایمنی نیاز داریم. همچنین در افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، سه دوز واکسیناسیون انجام می‌شود.

انواع واکسن گارداسیل

در مجموع سه نوع واکسن گارداسیل وجود دارد. واکسن دو ظرفیتی، سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی. هر سه نوع این واکسن ها از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز گرفته اند. هر سه واکسن می‌توانند فرد را در برابر ویروس های نوع 16 و 18 که ممکن است سرطان های HPV را ایجاد کنند، محافظت کنند.

آیا واکسن گارداسیل واقعا مفید است؟

تا به امروز واکسیناسیون علیه ویروس HPV بسیار موفقیت آمیز بوده است. واکسن گارداسیل این پتانسیل را دارد که از ابتلا به بیش از 90 درصد سرطان های مرتبط به HPV جلوگیری کند. اولین بار در سال 2006 این واکسن به جهان معرفی شد و در همان سال نیز مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان تا امروز، شاهد کاهش چشمگیر عفونت های ویروس HPV در جمعیت نوجوانان و جوانان هستیم. به علاوه در اثر استفاده از این واکسن، تا امروز موارد سرطان دهانه رحم در زنان جوان به طرز موفقیت آمیزی کاهش یافته است. در نتیجه با در دست داشتن داده های علمی و تجربی عالی در طی این 16 سال، بیان می‌کنیم که گارداسیل قادر به ارائه محافظت طولانی مدت در برابر زگیل تناسلی است. این واکسن این قابلیت را نیز دارد که در طول زمان، محافظت آن در برابر عفونت های جدید، کاهش نخواهد یافت.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

اگرچه تزریق واکسن گارداسیل مزایای زیادی به همراه دارد اما واکسن ها نیز مانند هر داروی دیگری شامل مجموعه ای از عوارض جانبی هستند. بسیاری از افرادی که این واکسن را دریافت می‌کنند، مشکلی نخواهند داشت اما در برخی افراد، برخی عوارض جانبی بسیار خفیف به چشم می‌خورد. این عوارض عبارتند از:

  • تب
  • درد، تورم و قرمزی در محل تزریق
  • حالت تهوع
  • دردهای خفیف عضلانی یا مفصلی
  • واکنش های آلرژیک نادر مانند شوک آنافیلاکتیک
  • غش مختصر و علائم مرتبط با آن

 

واکسن-گارداسیل

کجا می‌توانم واکسن گارداسیل را پیدا کنم؟

واکسن HPV در تمام داروخانه های معتبر یافت می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به مطب پزشک، کلینیک های بهداشت و درمان، مراکز بهداشت خانواده و خانه های بهداشت، این واکسن را دریافت کنید.

آیا واکسن گارداسیل برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، موثر است؟

در حالت عادی و ایده آل، بانوان باید قبل از اینکه از نظر جنسی فعال شوند، واکسن گارداسیل را دریافت کنند. به همین خاطر است که زدن واکسن در سنین 11 تا 12 سالگی اهمیت دارد. البته زنانی که از نظر جنسی فعال هستند نیز ممکن است تحت تاثیر واکسن قرار بگیرند اما واضح است که واکسن برای آنها مزایای کمتری خواهد داشت. زیرا ممکن است از قبل در معرض ورود انواع ویروس های HPV قرار گرفته باشند و واکسنی که دریافت می‌کنند نتواند محافظتی ایجاد کند اما به هر حال زدن واکسن خیلی بهتر از نزدن آن است حتی اگر فرد از نظر جنسی فعال باشد. حتی الان هم برای اقدام دیر نیست. با پزشک خود تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

پس از دریافت واکسن، چقدر احتمال دارد به سرطان دهانه رحم مبتلا شوم؟

معمولا خانم ها قبل از دریافت واکسن گارداسیل، نگران سرطان دهانه رحم هستند و پس از واکسن خیالشان راحت می‌شود. ما با اطمینان می‌گوییم که این طرز تفکر اشتباه است. حتی پس از دریافت تمام دوزهای واکسن نیز احتمال مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم وجود دارد. اگرچه شانس ابتلا کم است اما صفر نیست! پس چه قبل از واکسن HPV و چه پس از آن، با انجام تست پاپ اسمیر در بازه های زمانی منظم، مراقب سلامتی رحم خود باشید. واکسن در برابر تمام انواع سرطان های دهانه رحم، ایمنی ایجاد نمی‌کند پس خوش خیالی کاذب ممنوع!

مدت زمان ایمنی ایجاد شده در اثر واکسن گارداسیل چقدر است؟

تحقیقات و آزمایشات انجام گرفته در این سال ها ثابت کرده اند که ایمنی ایجاد شده در اثر واکسن گارداسیل، طولانی مدت است. آمارها نشان می‌دهد که افراد واکسینه شده به مدت حداقل 10 سال در برابر ویروس پاپیلومای انسانی مقاوم هستند. هیچ مدرکی تا به امروز وجود نداشته که نشان دهد میزان حفاظت واکسن HPV در طول زمان و با افزایش سن، کاهش می‌یابد.

قیمت واکسن گارداسیل

هزینه دقیقی را نمی توان برای واکسن گارداسیل تعیین کرد، زیرا با توجه نوسان قیمت دلار و ارز قیمت آن متغیر است. برای اطلاع از هزینه دقیق واکسن گارداسیل به متخصص زنان مراجعه کنید.

بهترين جراح زيبايي واژن در اصفهان

دکتر شهزاد شریف زاده

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه نجف آباد سال۱۳۸۲
فارغ التحصیل تخصص زنان ‌زایمان از دانشگاه جندی شاپور اهواز

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

تماس با پزشک